Bystrická Kasňa
Bystrická kasňa
Predstavujem Vám netypickú a jedinečnú skupinu - Bystrickú kasňu.
Spočiatku pôsobili každý samostatne bez vlastného názvu, kedy chodili hrávať kde ich ľudia zavolali. Ako štvorčlenná skupina v zložení klávesová harmonika, bicie špeciál, heligónky začali pôsobiť až v júli 2014. V jeden piatkový večer sa stretli vhoteli Bystričan v Starej Bystrici, kde skúšali heligónky Juraj Kristek a Rudo Poništ. Vtedy ich napadlo ,že by potrebovali doprovod nejaký bubon. Po krátkej úvahe ich napadol Milan Brisučiak, ktorý mal špeciálny bubon. Ešte v ten večer zavolali Milanovi. Naladili sa na tú správnu nôtu a začali hrať. „Rozhodli sme sa, že si založíme skupinu a začneme odovzdávať radosť z toho čo robíme aj ostatným naokolo. Názov nám bol hneď jasný, keďže na špeciálnom bubne bolo napísané Novobystrická Kasňa. Tento názov Novobystrická Kasňa napadol už v roku 2002 Milana Brisučiaka pri rozhovore so Štefanom Kvašňovským z Oščadnice, ktorý kultúrny referent v Novej Bystrici." Vtedy pán Kvašňovský povedal : „Keď môže byť Oravský kredenc, prečo by nemohla byť Novobystrická kasňa!“ Takže už od roku 2002 chodil Milan Brisučiak s týmto nápisom na špeciálnom koši hrávať ako jednotlivec. Chvíľu s týmto názvom už hrávali aj ako skupina ,ale pred tým ako šli nahrávať svoje prvé CD sa rozhodli premenovať na Bystrickú kasňu. Dôvod zmeny názvu bol jednoduchý, keďže pochádzajú aj z Novej aj Starej Bystrice, tak tieto Bystrice zlúčili do jedného výstižného názvu. Kôš svojpomocne prekreslil Juraj Kristek a od 30.3.2015 vystupovali už ako Bystrická kasňa. Najväčšia zvláštnosť na skupine je ,že majú iný štýl hrania ako majú ostatné kapely. Veď predsa majú špeciálny bubon vyrobený z plechového koša. Milan Brisučiak svoj kôš zdokonaľuje už 15 rokov. Najskôr to bol obyčajný kôš na ktorom hral šlapaním na pedál. Postupne kôš začal zdokonaľovať a stále ho zdokonaľuje. Určite to, ako vyzerá nieje konečná verzia. „Ideme s úniou už mám porobenú aj kanalizáciu v koši." - hovori Milan Brisučiak.
Po tomto vystúpení ich začali ľudia pozývať,či už na rodinné oslavy, svadby, ale aj obecné slávnosti. Na zopár takých ktoré im utkveli v pamäti si spomenuli a sú to:
- Stará Bystrica hody 2014
- Nová Bystrica – Heligónka 2014
- Skanzen Vychylovka 2014
- Jasličkové pobožnosti v Novej aj Starej Bystrici 2014
- Pochovávanie Basy – Nová Bystrica 2015
- Starobystrické slávnosti 2015
- Dni kultúry - Nová Bystrica 2015
- Vystupovali tiež aj v okolitých dedinkách ,dokonca aj vo vzdialenejších mestách - Krásno nad Kysucou, Ochodnica, Dolné Kočkovce, Bratislava , Horná Maríková , Rovinka.
„Chceme hrať piesne našich starých otcov, ktoré sa budú páčiť ľuďom. Tiež dať staré piesne do novšej podoby. Spomíname si aj na starú muziku, ktorá začínala u nás vystupovať okolo 80 rokoch. Vtedy sme s nimi aj účinkovali na svadbách, krstinách, regrútoch. Ideme v šľapajách starej Muziky, vyberáme piesne s bystrickej kasne! Najviac sa tešíme, keď môžeme zahrať práve tým najbližším. Teda rodine, kamarátom tu s Novej a Starej Bystrice. Boli by sme radi ,keby po nás niekto pokračoval a hral v tejto netradičnej skupine.“